Drogy netřeba užívat, naše tělo si je vyrobí

Lidé si navykli používat k ovlivnění své výkonnosti či svého prožívání psychofarmaka. Málokdo však ví, že lidské tělo produkuje vlastní látky, které působí jako antidepresiva, anxiolytika, stimulanty, tišicí prostředky apod. Kniha Drogy lidského těla bez vedlejších účinků německého lékaře Josefa Zehentbauera vysvětluje, které to jsou a jak dosáhnout toho, abychom jich měli dostatek a pomáhaly našemu zdraví. 

Kniha Drogy lidského těla názorně a čtivě popisuje biochemické pochody v lidském těle a účinek „drog“, které naše tělo vyrábí. Jde o velké množství tělu vlastních antidepresiv, látek snižujících úzkost, stimulujících či uklidňujících látek, substancí podporujících inteligenci, vztahy a sexuální chování, účinných látek proti bolesti atd. Autor také nabízí čtenáři řadu podnětů, jak tyto látky zdravým způsobem aktivovat a využít – bez jakýchkoli vedlejších účinků.

„Ve skutečnosti jsou drogami lidského těla signální molekuly,“ vysvětluje Josef Zehentbauer, „miniaturní poslové, kteří spěchají v našem mozku a v celém těle sem a tam a ,transportují´ naše pocity a myšlenky od jedné nervové buňky k druhé. Zda se zlobíme nebo jsme šťastní, zda jsme v klidu nebo hyperaktivní, zda sršíme nápady nebo máme chuť na sex – to všechno je biochemicky vysvětlitelné: bez signálních molekul by to nebylo možné.“

Hladina tělu vlastních drog se dá zvýšit pomocí specifických technik, které se může naučit každý. Proti bolesti můžeme cíleně nasadit vlastní endorfiny, deprese mírnit vlastním adrenalinem a serotoninem, obranný systém podporovat melatoninem a záchvaty úzkosti zahnat vlastním endovaliem.

Například k tlumení bolesti a vyvolání pocitu opojení se už stovky let používá opium nebo morfium. Ale stejně působí i již zmíněné, tělu vlastní endorfiny. K jejich stimulaci lze využít mj. autogenní trénink, cvičení, déletrvající extrémní zátěž (např. horolezectví) nebo tanec.

Adrenalin zase zvyšuje výkonnost a noradrenalin zahání depresi. Synteticky je lze užít v podobě amfetaminů nebo kokainu. Ale můžeme také aktivovat přirozenou tvorbu těchto látek v těle, kupř. záměrným nedostatkem spánku, aktivní imaginací, hlasitou hudbou, aromaterapií nebo používáním oblíbeného parfému.

Mezi další aktivity k produkci tělu vlastních drog patří např. agování, stimulace barvami, brainstorming, dechové techniky, hudba, meditace, rituály, silné smyslové podněty, učení a mnoho dalších. Autor podrobně popisuje, kterou drogu v těle aktivita stimuluje a jak ji provádět: „Kniha vás zasvětí do tajemství vašeho mozku a měla by být manuálem na ovládání ,lékárny našeho těla´.“

Josef Zehentbauer je mnichovský lékař a psychoterapeut, který se tématu užívání psychofarmak a drog věnuje již dlouhodobě. Knihu Drogy lidského těla bez vedlejších účinků však využijí nejen lékaři, psychologové a psychoterapeuti, ale i laičtí čtenáři se zájmem o sebepoznání a práci na sobě.

Více o knize Josefa Zehentbauera Drogy lidského těla včetně ukázek.

autor: Josef Zehntbauer
ISBN: 978–80–262–0159–5
rozsah: 216 stran
vazba: brožovaná
prodejní cena včetně DPH: 315 Kč
vydal: Portál, www.portal.cz

Objednat knihu z e-shopu Portal.cz »

Komentování bylo uzavřeno.