Trocha chemie – Serotonin

Látka zvaná serotonin je jedním z velmi důležitých neurotransmiterů. Jeho funkcí je umožnit přenos nervového vzruchu v mozku – ovlivňuje tedy myšlení, paměť, emoce, chuť k jídlu i spánek. Pokud ho budete mít nedostatek, budete trpět depresemi, nervozitou a poruchami spánku. Stejně jako i ostatní procesy v těle, tak i hladina serotoninu se dá regulovat přírodními i umělými prostředky.

L-Tryptofan

K produkci serotoninu je potřeba aminokyselina tryptofan. Vysokou koncentraci této látky můžeme nalézt v mléčných výrobcích nebo exotických plodinách jako avokádo a banán. Pokud bychom se měli držet více v našich středoevropských podmínkách, pak byste se měli zaměřit na celozrnné pečivo, vejce, ořechy, švestky, rajčata, luštěniny, zelená listová zelenina a luštěniny.

Noni

Šťáva Noni z plodů rostliny Morinda citrifolia obsahuje desítky důležitých a pro tělo prospěšných látek. Tento přípravek původem z Havajských ostrovů je dnes populární po celém světě – obsažený melatonin a serotonin zlepšují psychický stav, spánek, používají se při léčbě fobií

Rozhodnice růžová

Látky obsažené v rozhodnici růžové také významně podporují produkci serotoninu – je možné zakoupit tobolky obsahující extrakt z této rostliny.

Kudzu

Kořen této rostliny také podporuje produkci serotoninu a dopaminu a jsou k sehnání extrakty z něj. Často je také používán pro regeneraci alkoholem poškozeného organismu.

Nezdravé způsoby

Dočasně dokáží produkci serotoninu zlepšit také alkohol a nikotin. Problémem je, že při dlouhodobějším užívání mentální schopností spíš ničí. O něco lépe je na tom už čokoláda, ale kvůli vysokému obsahu cukru taky nepatří mezi ty nejzdravější.

Pokračovat na článek o správném stravování.