Kontrola myšlenek a koncentrace

Kontrola

Pohodlně se usaďte a relaxujte. Jakmile budete dostatečně uvolněni, tak po dobu přibližně pěti minut pozorujte běh svých myšlenek. Staňte se pozorovatelem. Občas můžete zkusit některou z myšlenek na chvíli podržet v popředí.

Nejpravděpodobněji na vás začnou při tomto cvičení nejdříve útočit myšlenky na denní záležitosti a na starosti, které právě máte. Vy ale bude pouze tichým pozorovatelem, který sleduje jejich běh. Nevzdávejte se, pokud vám cvičení hned nepůjde – zvládnutí jednotlivých cvičení může trvat někdy i celé týdny.

Během cvičení nesmíte linii myšlenek ztratit a začít se v nich topit sami – pamatujte si chod myšlenek a pozorně je sledujte. Pokud budete unavení, cvičení přerušte. Pokračujte znovu, až se budete cítit lépe a únavu lépe přemáhejte. Můžete si pomáhat nějakou technikou vhodnou pro osvěžení – většinou několik hlubokých nádechů a výdechů před začátkem cvičení stačí.

Trénink je nejlepší provádět jednou ráno a jednou večer po dobu jednoho týdne. Každý den si přidávejte jednu minutu, po kterou budete cvičení provádět. Měli byste dosáhnout alespoň deseti minut, během kterých od pozorování toku myšlenek neodbočíte. Pokud vám nebude pro toto cvičení stačit týden, klidně si jej prodlužte, ale měli byste dosáhnout těchto výsledků.

Nejdříve vás budou napadat myšlenky velmi překotně a vy nedokážete udržet svou koncentraci na pouhé pozorování, ale tento proud se brzy zklidní a myšlenky budou přicházet jednotlivě – jako by z dálky.

Koncentrace na přítomnost

Pokud jste zvládli předchozí cvičení, můžete pokročit ke koncentraci na přítomnost. Musíte vytlačit všechny myšlenky, které se vám vtírají do vědomí. Pokud jste v práci, pak byste neměli myslet na osobní problémy a naopak.

Věnujte se vždy na sto procent tomu, co právě děláte, a ostatní zcela vypusťte z mysli. Zde nepanuje nějaký termín, do kterého byste měli toto cvičení praktikovat, mělo by vám totiž zůstat na celý život. Tento zvyk konání při plném vědomí bude nejen posilovat vaše intelektové funkce, ale také zvýší vaši výkonnost.

Jediná myšlenka

U všech těchto cvičení platí, že pokud jste nezvládli to předchozí, neměli byste se pokoušet o to další. Pokud tedy máte s koncentrací na přítomnost určitou zkušenost, přejděme k soustředění na jedinou myšlenku. Není to tak lehké jak se zdá – po chvíli se budou k té prvotní myšlence připojovat další, brzy vznikne mumraj a původní idea odplave v proudu. Musíte si ji tedy za každou cenu podržet. Pokud se vám to podaří na celých deset minut, uspěli jste.

Prázdná mysl

I zde se pohodlně usaďte nebo si lehněte a relaxujte. Se zavřenýma očima pak potlačte všechny myšlenky dobývající se do vědomí. Vaše mysl je vakuum, křišťálově průhledná, naprosto prázdná. Ve vaší mysli nic neplyne a ani nevzniká. I zde je vhodným měřítkem úspěchu udržení vaší mysli prázdné na deset minut.

Kromě samotného učení je užitečné umět relaxovat.