Zajímavosti

Moderní technologie ničí paměť

Pamatujete si telefonní číslo svého blízkého známého? Znáte datum narození alespoň třech svých příbuzných? Podle posledních průzkumů se společně se zvyšováním koncentrace elektroniky v našem životě snižuje kvalita naší paměti. Už ji totiž nepotřebujeme trénovat – všechno si uložíme do mobilu nebo do počítače a v případě potřeby máme informace vcelku rychle znovu přístupné.

Tento každodenní trénink mozku chybí. Bylo prokázáno, že nejméně si toho pamatují lidé mladší třiceti let, kteří nejvíce využívají moderní techniku. Ti starší jsou na tom třeba s pamatováním dat narozenin mnohem lépe. Co z toho plyne? Když to jde, méně se spoléhejte na techniku, více na své vlastní schopnosti.

Sloní paměť

Úsloví o sloní paměti je v našich krajích velmi oblíbené, ale jaká je skutečnost? Zooložka Joyce Pooleová prováděla výzkum, proč afričtí slonové dnes tak často napadají domorodé vesnice, které mnohdy zcela srovnají se zemí.

Hlavním důvodem podle ní je, že sloni mají skutečně dobrou dlouhodobou paměť a pamatují si několik desítek let i to, kdo jim ublížil – ti muži, kteří jsou dnes v domorodých vesnicích váženými občany, v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století způsobovali slonům mnohá utrpení. A sloni jim to teď při každé příležitosti vracejí.

Drogy a paměť

Pokud patříte mezi ty, co si občas dáte povzbuzováka ve formě marihuany či extáze nebo jiných drog, pak si dejte pozor, protože účinek těchto drog na mozek je dlouhodobější než si myslíte.

Ačkoliv látka THC obsažená v marihuaně podporuje růst neuronů v hippokampu, způsobuje také zhoršení proudění krve do mozku, což má za následek ve skutečnosti mnohem horší intelektové schopnosti. Tento efekt pak přetrvává až jeden měsíc po posledním použití a to se týká jen krátkodobého užívání, protože dlouhodobější užívání mozek poškozuje v mnoha dalších směrech trvale.

Populární klubová droga extáze zas podle kanadských vědců způsobuje při častějším užívání zhoršení některých typů paměti. Obecně pak prakticky všechny ilegální návykové látky nemají na vaše intelektové schopnosti příliš pozitivní vliv.

Pamatování si můžete usnadnit.