Správné stravování

Abyste dosáhli lepšího fungování mentálních schopností, nemusíte jen brát nějaké prášky – stačí, když se budete správně stravovat.

Vyhýbejte se tukům

Rozhodně byste se měli vyhnout tučným jídlům – krev se místo v hlavě začne zdržovat v oblasti žaludku a střev, energie je místo do mozku dodávána na trávení. Váš jídelníček by měl obsahovat hodně zeleniny (rajčata, okurky, papriky), vhodné jsou také vývary či dušená jídla. (Pozor – při dušení by zelenina neměla ztratit svoji barvu, svůj lesk. Nechceme přece ochucenou kaši, ale skutečnou výživnou hodnotu.)

Cukrovinky

Sušenky, nekvalitní čokolády (s nízkým obsahem kakaa) či sladké tyčinky jsou naopak velmi nevhodné – nejenže je výživná hodnota téměř nulová, ale obsažený cukr snižuje krevní tlak a zhoršuje trávení, což vás učiní ospalejšími. Skvělou náhradou za cokoliv z masivního trhu cukrovinek je med (samotný nebo smíchaný s oříšky apod.) nebo pravé kakao (nikoliv ty přeslazené verze, které kakaovník asi nikdy neviděly).

Nezapomínejte na tekutiny

Neméně důležitý je pitný režim. Platí nepsané pravidlo, že na 10 kg vaší váhy byste denně měli vypít 0,4 litrů tekutiny. Měli byste se ale vyvarovat všem tlamolepům (nápojům s vysokým obsahem cukru) i produktům složením podobným tomu, co vychází z ropných rafinerií (žádná „éčka“, konzervanty, barviva a jiné umělé přísady).

Všechny tyto přísady totiž zbytečně zaměstnávají tělo jejich odfiltrováváním. To nejlepší pro vás může být čistá neochucená voda (ideální je ta kojenecká) – pokud preferujete minerální vody, tak je dobré je střídat a omezit ty perlivé.

Kromě správného stravování nesmíte zapomenout ani na sport.