Relaxační techniky

Abyste se zbavili stresu a mohli účinně pracovat se svým mozkem, měli byste znát určité relaxační cviky. V dnešní civilizaci jste totiž příliš ve spěchu a tělo se nestíhá přirozeně uvolňovat.

Základní jógová relaxace

Uložte se na tvrdší položku, nohy dejte mírně od sebe, ruce podél těla. Prociťte místa, kterými se dotýkáte podložky. Nehýbejte se, vaše tělo je bezvládné. Cítíte tíhu vašeho těla na podložku i podložky na vás. Pravidelně dýcháte – s každým nádechem do vás proudí životodárná energie a s každým výdechem se stáváte stále více a více uvolněnějšími.

Cvičení ukončete hlubokým nádechem a silným protáhnutím. Pokud se vám nepozdává ta část o proudění nějaké energie vaším tělem, nedělejte si s tím starosti, a prostě si to imaginujte. Bylo dokázáno, že tyto pozitivní myšlenky účinek mají, ať už je to způsobeno čímkoli. Vždyť i samotný smích je sice jen silnou pozitivní myšlenkou a přesto bylo vědecky dokázáno, že léčí.

Uvědomení si smyslů

Pro uvolnění se ze stresu a nervozity se zkuste posadit pohodlně na židli, chodidly se dotýkejte země a zavřete oči. Po chvíli si uvědomíte, jak klidně dýcháte, a začnete postupně prociťovat svých pět smyslů. Cítíte tlak na chodidla od země i na záda od židle – to je hmat.

Prozkoumejte chuť, kterou právě máte v ústech. Nadechněte se a prociťte vůně ve vašem okolí. Pootevřete mírně oči a dívejte se. Nakonec poznáte i to, že slyšíte. Uvědomte si sami sebe, svou mysl a svých pět smyslů. Nyní už by měli být roztěkanost i nervozita ty tam.

Progresivní relaxace

Při této relaxaci nemusíte mít nějakou speciální polohu – byla vyvinuta ve Spojených státech Amerických, což předznamenává, že kvůli zaneprázdněnosti tamní populace je praktikovatelná téměř všude (doma, v kanceláři, v kině, atd.). Postupně napínejte svaly ve vašem těle – všechny svaly (i ty nejmenší) si uvědomte a postupně je napínejte.

Podle času a potřeby můžete některou část těla vynechat, ale lepší je projít ho celé. Sval jednoduše s nádechem napněte, tři sekundy vydržte a s výdechem ho povolte. Pokud je to možné, proveďte napnutí každého svalu dvakrát. Můžete postupovat od hlavy či od nohou, ale nejlépe se držte pouze jednoho směru. Nakonec se hluboce nadechnete a vydechnete a protáhněte se.

Při nervozitě

Máte před sebou vystoupení před mnoha lidmi, právě čekáte před maturitní místností nebo se prostě z nějakého jiného důvodu cítíte nervózní? Měli byste se nějak uvolnit – pokud budete prkenní a při svém vystoupení se budete klepat nervozitou, rozhodně nepodáte výkon, který byste chtěli.

Tím nejjednodušším, co pro sebe můžete udělat, je hluboké vydechnutí. Aniž byste se nějak zvlášť nadechovali, musíte vydechnout všechen vzduch z plic (až na samou hranici možností). Potom se pomalu a klidně nadechujte – tímto jste uklidnili svůj dech, který hraje významnou roli.

Pokud máte možnost se na chvíli někam zašít, tak zajímavou zkušeností je vykřečování se. Nejlépe je provádět tuto techniku v leže, ale klidně můžete i vsedě na židli. Dejte přednost samotě, a pokud to není možné, oznamte alespoň, co děláte, aby si lidé okolo vás nemysleli, že máte záchvat. Po řádné přípravě okolí tedy zatněte všechny svaly v těle – úplně všechny.

Při tomto křečovém vypětí klidně ztraťte povědomí o svém okolí, hlavně vše napněte. To, že se svezete ze židle, je zcela běžné, ale dejte pozor na okolí, abyste něco nerozbili nebo neublížili sami sobě. Po tomto vykřečování budou vaše svaly uvolněné, nebudete tolik nervózní a určitě při proslovu nebudete kvůli zatnutým svalům láma tužky apod.

Před zkouškou je také vhodné zkusit tzv. procítit tíhu. Pohodlně se usaďte nebo si lehněte a postupně vnímejte, jak jste těžcí. Začněte palcem u nohy až k hlavě a prociťte svou tíhu až do stádia, kdy se nebudete moci svou váhou ani pohnout, a pak se pomalu vracejte k normálnímu vědomí a protáhněte se. Toto cvičení výjimečně dobře tlumí nervozitu, takže pokud uvidíte maturanta ležícího na podlaze, tak se nedivte, nejspíš relaxuje.

Na učení si připravte správné podmínky.

Podělte se o své zkušenosti v diskusním fóru