Mozek – nejsložitější orgán lidského těla. Mužský váží 1500 gramů a ženský 1300 gramů, přesto ve výkonu není rozdíl. Mozek má téměř neomezenou kapacitu ukládání informací – více než sto miliard nervových buněk řídí celé naše tělo a naše myšlenky.
Největší částí mozku je velký mozek. Je to ten útvar, který nejčastěji vídáme na obrázcích jako „ten mozek“ – vypadá tak trochu jako jádro vlašského ořechu. Na jeho povrchu jsou různé záhyby a závity. Svrchní vrstvu mozku tvoří šedá kůra, která má mimo jiné na starosti také dlouhodobou paměť – díky různým rýhám apod. je její povrch vcelku velký (přibližně jako papír A3).
Neuron je nejmenší jednotka v mozku – je to jedna nervová buňka, která přenáší impulsy ve formě velmi slabých elektrických impulsů. Každý neuron je spojen se stovkami dalších a tvoří tak extrémně hustou nervovou sít. Signál v mozku putuje rychlostí přibližně 400 km/h. Z těla neuronu vychází mnoho kratších výběžků (dendritů), které putující signály přijmou, a jeden dlouhý rozvětvený výběžek (axon), který signál posílá dál.
Neuronové spoje ukládají v mozku spousty informací, které často označůjeme souhrnně paměť.